Lista poległych w I wojnie światowej i walkach o wolność Ojczyzny

l.p.

Nazwisko imię

Data śmierci

Data

Urodzenia

Rodzice

1

Adamiec Józef

1916.03.24

 

 

2.

Biskup Teofil

1914.08.22

 

 

3.

Błaszczyk Józef

1915.05.19

1879.08.22

Josef Blaszczyk

Jozefa Daneztki

4.

Będkowski Wojciech

1916.12.20

 

……….. Będkowski

Elżbieta Skórka

5.

Bzdęga Franciszek

1916.09.22

 

 

6.

Bizoń Franciszek

1916.07.16

1896.09.13

Johann Bison

Catharina Macha

7.

Bartos Aleksander

 

 

 

8.

Czapla Teodor

1914.10.24

1888.12.10

Franz Czapla

Paulina Misera

9.

Chrapka Jan

1917.06.13

1889.07.08

Józef Chrapka

Katarzyna Hoika

10.

Chrobok Franciszek

1916.06.07

1885.03.31

Józef Chrobok

Rozalia Ogłodek

11.

Dawid Robert

1914.09.15

 

 

12.

Danecki Rudolf

1915.06.20

 

 

13.

Dziemba Józef

1916.07.21

 

 

Wiktorja Rabstein

14.

Danecki Piotr

1918.08.18

 

 

 

15.

Franielczyk Andrzej

1914.11.08

 

 

16.

Franielczyk Antoni

1915.06.09

1883.11.28

Jakób Franielczyk

Katharine Rabus

17.

Ferenz Paweł

1918.07.01

1895.07

Franz Ferenz

Adelhaid Ribinski

18.

Franielczyk Piotr

1914.11.22

 

 

19.

Garbaciok Piotr

1919.06.23

 

 

Franciszka Chrabka

20

Garus Piotr

1918.08.31

 

Józef Garus

21

Grabowski Piotr

 

 

 

22

Gajdzik Bernard

1917.11.05

1898.08.11

Jacob Gaidzik

Elizabeth Wieczorek

23

Gawron Józef

1918.09.07

1893.09.15

Tomasz Gawron

Rozalia Wieczorek

24

Grabowski Jan

1917.11.22

 

 

25

Gut Stefan

1915.07.19

 

 

26

Joszko Piotr

1914.09.22

1890.01.13

Peter Joschko

Julianna Wojczik

27

Jurczyński Piotr

1914.12.13

1891.04.28

Johann Jurczyński

Marianna Schimonek

28

Kocot Izydor

1917.04.06

1878.04.03

Joseph Kozott

Franziska Zientek

29

Kompalka Paweł

 

 

 

30

Koprek

1918.10.27

 

 

31

Koryciorz Tomasz

1915.02.19

1891.01.19

Franz Koryciorz

Julianna Oglodek

32

Koryciorz Paweł

1918.09.09

 

 

33

Koryciorz Izydor

1918.07.15

 

 

34

Koryciorz Franciszek

1918.03.27

1887.10.05

Johann Koryciorz

Johanna Ruballa

35

Kiera Marcin

1918.04.11

 

 

36

Koryciorz Stefan

1917.07.23

 

 

37

Koryciorz Jakób

1917.04.03

 

 

38

Kaczmarczyk Jan

1918.03.28

 

Kaczmarczyk Ignacy

39

Koryciorz Piotr

1915.09.20

 

 

40

Kloza Antoni

1915.08.15

 

 

41

Kiera Tomasz

1914.12.26

 

 

42

Kostka Stanisław

1914.12.10

 

 

43

Ludwik Roman

1916.11.01

 

 

44

Langer Adolf

1918.10.29

 

Emanuel Langer

45

Muc Jan

1915.12.13

 

 

46

Muc Antoni

1915.01.13

 

 

47

Macha Jan

1918.10.18

 

 

48

Morgała Józef

1917.06.19

 

 

49

Muc Bernard

1918.04.17

 1896.10.25

Bartholomaeus Mutz

Anna Czop

50

Moździeń Bolesław

1917.10.22

1890.08.16

Stefan Moździeń

Paulina Wilczek

51

Machura Jan

1916.12.20

 

Antoni Machura

Zofia

52

Malina Tomasz

1916.07.31

1888.03.02

Albert Malina

Agnes Wieczorek

53

Malina Jan

1915.02.11

 

 

54

Malina Piotr

1915.06.22

 

 

55

Malina Wojciech

1914.10.07

 

 

56

Mastalerz Józef

1915.06.17

 

Piotr Mastalerz

Wiktorja

57

Macha Piotr

1915.09.28

1882.12.29

Paul Macha

Marianna Klosa

58

Maj Wiktor

1916.05.23

 

Wiktor Maj

Katarzyna

59

Nowak Piotr

1919.08.18

 

 

60

Niedworok Piotr

1916.11.07

1881.10.15

Simon Niedworok

Marie Prudlik

61

Nowak Stanisław

1918.05.01

 

 

62

Nowak Izydor

1917.03.17

1895.04.02

Anton Nowok

Marianna Chrobok

63

Opara Wawrzyniec

1914.09.17

 

 

64

Opara Roman

1915.09.23

 

 

65

Sołtys Oswald

1917.04.03

 

 

66

Opara Sylwester

1918.05.19

1891.12.07

Johann Opara

Julie Płaczek

67

Pawełczyk Tomasz

 

 

 

68

Pańta Piotr

1916.09.27

1876.04.25

Peter Painta

Agnes Woitczik

69

Pogorzałek Jan

1915.04.09

1894.08.27

Bartholomaeus Pogorzałek

Marie Woitzik

70

Pogoda Tomasz

1920.06.02

 

 

71

Pawełczyk Paweł

1918.03.28

1897.01.12

Thomas Pawelczyk

Barbara Jurczynski

72

Połedniok Feliks

1917.11.21

1896.01.12

Joseph Połedniok

Elizabeth Płaczek

73

Piechaczek Jan

1915.04.09

 

 

74

Płonka Serafin

1917.08.20

 

Jan Plonka

Agnes Macha

75

Połedniok Roman

1917.07.26

 

Karolina Czapla

76

Pawełczyk Józef

1917.08.16

 

Peter Pawelczyk

Catharina Blaszczyk

77

Pawełczyk Szczepan

1917.07.26

 

 

78

Piechaczek Leonard

1916.08.19

1895.11.06

Adalbert Piechaczek

Anna Scheja

79

Porada Feliks

1915.08.18

1895.01.11

Johann Porada

Catharina Ogłodek

80

Pawełczyk Jan

1915.01.04

 

 

81

Pawlikowski Józef

1914.08.22

1893.09.07

Ignatz Pawlikowski

Johanna Lashok

82

Rabus Jan

1915.03.10

 

 

83

Rabus Jan

1915.09.07

 

 

84

Skórka Adam

1914.10.11

 

 

85

Skórka Piotr

1914.09.25

 

 

86

Szczogiel Teodor

1914.08.29

 

 

87

Sieja Piotr

1915.03.03

 

 

88

Skrzydelski Ignacy

1919.09.30

 

 

89

Supel Józef

1914.12.04

 

 

90

Sibielok Franciszek

1915.02.09

 

 

91

Sieja Paweł

1915.03.20

 

 

92

Sowa Augustyn

1915.10.14

 

 

93

Stanik Józef

1915.10.20

 

 

94

Skórka Bernard

1916.08.28

 

 

95

Skórka Szczepan

1916.08.29

 

 

96

Szołtysik Wincenty

1916.08.16

1895.07.06

Michael Scholtysek

Johanna Klosa

97

Szymonek Jakób

1917.04.27

 

Kazimierz Szymonek

98

Szwarc Wiktor

1918.01.05

 

Jan Szwarc

99

Szołtysik Franciszek

1917.08.26

 

 

100

Skrzydelski Mikołaj

1918.10.23

1892.12.02

Johann Skrzidelsky

Victoria Adamietz

101

Szczogiel Grzegorz

 

 

 

102

Skrzydelski Kazimierz

 

 

 

103

Sieja Walenty

 

 

 

104

Suchan Jan

1918.10.24

 

 

105

Skórka Andrzej

 

 

 

106

Tomanek Jan

1914.12.30

 

 

107

Traufman Franciszek

1915.05.15

1877.03.30

Wilhelm Trautmann

Catharina Kascha

108

Tomasik Szczepan

1916.04.23

 

 

109

Trzoński Wiktor

1915.03.09

1894.05.21

Simon Trzonski

Julianna Rabstein

110

Wieczorek Jan

1914.08.22

 

 

111

Wieczorek Piotr

1915.06.14

 

 

112

Wieczorek Szymon

1915.07.24

 

 

113

Wójcik Joachim

1915.08.15

 

 

114

Weber Antoni

1915.11.27

1895.06.10

Franz Weber

Julianna Popczyk

115

Wójcik Paweł

1916.06.04

 

 

116

Wieczorek Damazy

1916.09.20

 

 

117

Wójcik  Jakób

1916.09.26

 

 

118

Wieczorek Szczepan

1916.09.15

 

 

119

Woźnica Karol

1916.09.06

 

 

120

Wycisk Józef

1917.08.10

 

 

121

Wójcik Józef

1917.07.23

 

 

122

Wójcik Jan

1918.04.01

 

 

123

Wydera Józef

1914.09.08

 

 

124

Wicik Piotr

1914.09.09

 

 

125

Wolf Józef

1915.08.05

 

 

126

Woźnica Michał

1916.07.25

 

 

127

Wicik Augustyn

1916.06.15

 

 

128

Zioło Józef

1918.07.28

 

 

129

Zioło Paweł

1917.04.25

 

 

Źródło: Dąbrówka Wielka dawniej i dziś, red. Kuczob Henryk, Chorzów 2001, s.100-103. Daty urodzin i rodziców ustalano na podstawie: AP Kat, Zespół 1473 Akta gminy Dąbrówka Wielka 1874-1953, sygn. 132, Zespół 2663 USC w Kamieniu, Zespół 2664 USC w Brzezinach Śląskich  

 

 

Polegli i pomordowani parafianie podczas II wojny światowej

l.p

Nazwisko imię

Data urodzin

Data śmierci

Miejsce śmierci

1

Kisiel

1905.02.17

1942

Mauthausen-Gusen

2

Jerzy Sarama

1904.04.24

1942.04.24

Dachau

3

Bendkowski Emil

 

 

 

4

Cieślik Edward

 

 

 

5

Domin Wilhelm

1911.05.06

1942.04.06

Auschwitz

6

Dyla Jerzy

 

 

 

7

Gabor Karol

 

 

 

8

Gasz Gerard

 

 

 

9

Jurczyński Piotr

1900.04.27

1941.08.19

Auschwitz

10

Jurczyński Władysław

 

 

 

11

Kisiel Albin

 

 

 

12

Kloza Stefan

1912.12.24

1942.07.28

Auschwitz

13

Macha Paweł

 

 

 

14

Makowski Stanisław

1898.04.18

1942.04.12

Auschwitz

15

Mierczyk Józef

 

 

 

16

Płonka Jan

1923.05.15

1942.10.15

Auschwitz

17

Przybylok Serafin

 

 

 

18

Rzeźniczek Paweł

 

 

 

19

Ścibor Jan

 

 

 

20

Skiba Henryk

1906.07.11

1939.09.05

Katowice

21

Sobczyk Leon

1899.06.03

1942.05.05

Auschwitz

22

Szołtysik Wincenty

 

 

 

23

Szymonek Piotr

1880.07.26

1945.03.11

Dachau

24

Taberski Józef

1900.08.24

1942.05.02

Auschwitz

25

Wieczorek Jakób

 

 

 

26

Włodarczyk Stefan

 

 

 

27

Wydra Józef

1895.04.06

1942.01.12

Auschwitz

Źródło: Dąbrówka Wielka dawniej i dziś, red. Kuczob Henryk, Chorzów 2001, http://pl.auschwitz.org/m/index.php?option=com_wrapper&Itemid=97

 

Osoby, które nie występują na  tablicy pamiątkowej w kaplicy zewnętrznej kościoła

l.p

Nazwisko imię

Data urodzin

Data śmierci

Miejsce śmierci

1

Halcuch Teodor

1901.11.08

1942.02.07

Auschwitz

2

Halemba Jakub

1901.07.20

1941.11.18

Auschwitz

3

Koprek Wiktor

1909.10.28

1942.03.31

Auschwitz

4

Latowski Jan

1922.05.16

1942.08.18

Auschwitz

5

Plockie Józef

1909.06.14

1941.08.13

Auschwitz

Źródło: http://pl.auschwitz.org/m/index.php?option=com_wrapper&Itemid=97

 

 

 

 

Wykaz osób urodzonych w Dąbrówce Wielkiej, które zginęły w wojsku niemieckim

L.p

Nazwisko

Imię

Data urodzenia

Data śmierci

Miejsce Śmierci

Pochowany

1.

Bijok

Franz

1912.10.01

1945.08.24

 

Ryga

2

Bijok

Johann

1922.03.25

1942.05.27

4 km v. Wesseloje

Charków (Ukraina)

3

Blaszczyk

Viktor

1909.10.09

1945.02.23

Vitanova (Słowacja)

Vazec (Słowacja)

4

Burzan

Viktor

1905.03.02

1945.01.01

 

Siemianowice

5

Danetzki

Georg

1914.10.01

1944.10.08

  -

Mainz-Hauptfriedhof (Niemcy)

6

Dyka

Richard

1920.12.09

1943.03.20

Feldlaz. 122 mot. Schimsk

Korpowo (Rosja)

7

Duchniowski

Johann

1910.05.12

1942.07.30

Winjagolowo Rogostja

Sologubowka (Rosja)

8

Gaida

Peter

1916.09.06

1944.06.12

Cherbourg (Francja)

Marigny (Francja)

9

Gawron

Thomas

1925.12.08

1944.06.21

Halbinsel Cherbourg (Francja)

Orglandes/Manche (Francja)

10

Grysak

Erich

1913.08.14

1941.09.23

Czarnobyl (Ukraina)

Kijów (Ukraina)

11

Hampel

Hans

1912.08.15

1944.10.10

Mladenovac (Serbia)

Mladenovac (Serbia)

12

Hampel

Paul

1918.01.21

1941.11.06

Feldlaz.Moja H.V.Pl. 7 Flieger Div.

Mga (Rosja)

13

Jakschik

Bruno

1921.07.05

1942.02.23

Krassnoje (Rosja)

Rshew (Rosja)

14

Jendrejczyk

Paul

1923.06.16

1944.08.06

Mielec

Siemianowice

15

Joschko

Josef

1919.10.29

1944.05.27

Roccasecca (Włochy)

Cassino (Włochy)

16

Kiera

Josef

1922.03.10

1945.03

Follendorf

Mamonowo

(Rosja)

17

Kiera

Stefan

1919.08.03

1945.01.14

Vaux

Recogne-Bastogne (Belgia)

18

Klosa

Peter

1920.01.10

1943.02.15

Bei Rossino

Korpowo (Rosja)

19

Koryciorz

Franz

1924.06.14

1944.10.15

Sewerynowo (Polska)

Mławka (Polska)

20

Kubik

Alois

1912.05.24

1943.01.10

Feldlaz. 290 Now. Gorki

Korpowo (Rosja)

21

Kutyniok

Franz

1919.11.17

1941.10.24

Wyborg (Rosja)

Dubrowka Wyborgskaja – (Rosja)

22

Macher

Peter Paul

1919.06.27

1943.08.09

Bei Kurworst

Uschakowo / Jelnja - Rosja

23

Maciejok

Johann

1918..06.21

1942.04.05

B. Mal Gorby

Korpowo (Rosja)

24

Malina

Paul

1914.01.08

1944.01.12

Krgslaz. 907 b.Minsk

 

25

Malina

Peter

1917.02.20

1942.06.26

3 km südl. Kamischly

Werchnesadowoje I – (Ukraina)

26

Mierczyk

Paul

1911.05.26

1943.09.07

Ssergejewka (Rosja)

 

27

Nowak

Bruno

1912.09.14

1945.04.10

Czelabińsk (Rosja)

Czelabińsk (Rosja)

28

Nowak

Georg

1920.08.28

1945.02.06

Südrand von Zanoci bei Cacinci

Zanoci  (Chorwacja)

29

Nowak

Georg

1921.07.21

1941.08.27

Tosno (Rosja)

Sologubowka (Rosja)

30

Pogoda

Alexander

1922.07.17

1942.09.17

Stalingrad (Rosja)

Rossoschka

(Rosja)

31

Pogoda

Roman

1927.02.17

1945.04

Hermsdorfer Mühle (Niemcy)

Halbe (Niemcy)

32

Popczyk

Anton

1923.07.27

1944.10.23

Sanko.mot. 1/128 H.V.Pl.
Hajdu-Nanas

Budaörs (Węgry)

33

Popczyk

Thomas

1906.03.03

1944.11.18

Szarlej (szpital)

Dąbrówka Wielka

34

Popczyk

Viktor

1912.04.19

1944.04.18

Ryga (Łotwa)

Ryga (Łotwa)

35

Rabstein

Josef

1918.03.07

1941.12.31

Belenichinow (Rosja)

Belenichinow (Rosja)

36

Rabstein

Roman

1922.02.25

1942.08.28

1 km westl. Rogastje Krs. Schapki südl.
Schlüsselburg

Sologubowka (Rosja)

37

Rode

Bernhard

1906.08.13

1944.02.07

Lublin

Puławy

38

Schaffer

Alfons Johann Franz

1889.10.30

1945.02.03

Raum Oderberg O/S

Valasske Mezirici (Czechy)

39

Scheja

Leonhard

1912.08.11

1942.05.03

Stadt des K.d.F.Wagens

( Wolfsburg) Niemcy

Dąbrówka Wielka

40

Scheja

Josef

1923.04.19

1944.05.31

Iasi ( Rumunia)

Iasi ( Rumunia)

41

Scheja

Theodor

1918.09.01

1945.03.10

Kozelnik

Vazec (Słowacja)

42

Scheja

Viktor

1911.09.29

1942.08.30

Woronów (Ukraina)

Sologubowka (Rosja)

43

Scheja

Viktor

1917.03.26

1941.07.30

Ssuchodol

Smolensk-Nishnjaja Dubrowinka (Rosja)

44

Schulz

Franz

1921.11.19

1945.01.08

 

Dahn (Niemcy)

45

Schymonek

Viktor

1913.10.09

1944.10.12

Mindszent (Węgry)

Budaörs (Węgry)

46

Szczogiel

Franz

1919.04.12

1944.08.04

 

Pomorze/ Kujawy

47

Skorka

Joachim

1925.03.20

1944.11.25

Raum Libau Lettl.

Saldus (Łotwa)

48

Skorka

Peter

1918.11.17

1944.02.29

Toila Sanko

Toila (Estonia)

49

Skorka

Roman

1921.02.28

1942.02.22

Gussewo (Rosja)

Gusewo / Wolgabogen (Rosja)

50

Stanik

Peter

1924.04.13

1943.04.15

La Rochelle (Francja)

Berneuil

(Francja)

51

Steinau

Robert

1920.06.06

1944.07.21

Zamość

Przemyśl

52

Trzonski

Severin

1921.06.02

1941.09.23

Ssinjawino (Rosja)

Mustolowo Ssinjawino – (Rosja)

53

Wieczorek

Johann

1923.01.03

1945.02.10

Feld.Laz.mot.198

Nysa

54

Woitzik

Johann

1920.07.22

1941.09.22

Bei Ssilitschewka

Selitschewka  (Ukraina)

55

Woitzik

Josef

1926.03.20

1945.02.01

-

Veszprem (Węgry)

56

Woitzik

Konrad

1912.02.19

1944.07.09

Carantilly (Francja)

Marigny (Francja)

57

Wylezalek

Bernhard

1921.08.18

1941.09.24

Passjolok (Rosja)

Sologubowka. (Rosja)

58

Ziolo

Anton

1911.05.31

1942.09.04

Przed Stalingradem

Rossoschka (Rosja)

Źródło: Opracowano na podstawie: http://www.volksbund.de/ 2013.05.10

 

 

Zaginieni w wojsku niemieckim:

 

Konrad Koryciorz syn Piotra i Karoliny zginął na przełomie 1944/45[1]

 

[1] Z relacji Pana Konrada Wójcik